Staff

  • The total number of staff varies from year to year according to the number of student enrolments. We have always been fortunate to have teachers who are not only experienced but who have expertise in a wide range of subjects. All our staff, both teaching and non-teaching, with patience and dedication, help the students to learn the value of honesty, integrity and cooperation with others.
  • Staff Roles

    • Principal

      Overall responsibility for the school and instructional leadership.

    • Deputy Principals

      Administrative duties, instructional leadership, curriculum, social-emotional and classroom support for students and teachers.

    • Class Teachers

      Kindergarten – Year 6. Responsible for the delivery of quality and inclusive education for all students

    • Specialist Teachers

      Physical Education, Performing Arts, Music, Visual Arts, Science and German.

    • Manager Corporate Services

      Leadership and management of the schools’ financial, physical and human resources and supervises all school support staff.

    • Support Staff

      School Officers, Library Officer, Education Assistants (main stream and special needs), Gardener and Cleaners.

  • Admin Staff

    • Principal
      Neil Spence
    • Deputy Principal
      Benjamin Hart
    • Deputy Principal
      Alison Aldersea

    Support Staff

    • Manager Corporate Services
      Sharon Saville
    • School Officer
      Kylie McRae
    • School Officer
      Sharon Merritt
    • Education Assistant Special Needs
      Pauline Chapman
    • Education Assistant Special Needs
      Robyn Morton
    • Education Assistant Special Needs
      Michelle Gowland
    • Education Assistant Main Stream
      Mandy Cavanagh
    • Education Assistant Main Stream
      Lauren Merton
    • Education Assistant Main Stream
      Allison Ferguson
    • Education Assistant Main Stream
      Michelle Tucker
    • Library Officer
      Robyn Morton
    • Gardener
      Greg Van Der Vaart
    • Cleaner in Charge
      Susan Bunter
    • Cleaner
      Melissa Barker
    • Cleaner
      Jason Wagner

    Teaching Staff 2020

    • Room 18 - Kindy
      Kylie Mellor
    • Room 14 - Pre-Primary
      April Fleay / Kylie Carse
    • Room 12 - Pre-Primary / Year 1
      Rachael Hatley
    • Room 16 - Year 1/2
      Robyn O'Brien
    • Room 15 - Year 2
      Meredyth Dickinson
    • Room 17 - Year 1
      Gail Fetterroll
    • Room 1 - Year 2/3
      Sonja Van Turnhout
    • Room 2 - Year 3
      Stephanie Long / Mike Donohue
    • Room 3 - Year 3/4
      Jo Easton
    • Room 4 - Year 4
      Tracey McIntosh
    • Room 9 - Year 5/6
      Cathy Maxwell
    • Room 10 - Year 5/6
      Cameron Payne
    • Room 11 - Year 5/6
      Cherrie Hosken
    • Physical Education
      Mike Donohue
    • German
      Sabine Anderson
    • Performing Arts
      Simon Campbell
    • Art
      Pauline Cooper